Klacht over misleidende RTHA‑reclame

BTV Rotterdam naar Reclame Code Commissie (RCC) wegens misleiding door vliegveld rond de aanvraag van een nieuw Luchthaven Besluit.

BTV Rotterdam naar Reclame Code Commissie (RCC) wegens misleiding door vliegveld

Rotterdam The Hague Airport (RTHA) voert al langere tijd een agressieve campagne om steun te krijgen voor het nieuwe luchthavenbesluit. Daarbij wordt niet alleen het beeld opgepoetst met mooie praatjes over “schoner en stiller”, maar worden ook grenzen overschreden: reclame wordt vermomd als nieuws en voorlichting, en de inhoud is aantoonbaar misleidend. De Vereniging Bewoners Tegen Vliegtuigoverlast (BTV) heeft daarom een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie.

Reclame die zich verstopt

De grote paginagrote uiting in huis‑aan‑huisbladen werd gepresenteerd onder de kop “Nieuws”. Dat is geen detail, maar een bewuste keuze: lezers krijgen zo de indruk dat het gaat om neutrale redactionele informatie, terwijl het in feite pure reclame voor de uitbreidingsplannen van RTHA is. Ook de opmaak sluit aan bij gewone nieuwsartikelen, waardoor de commerciële aard nauwelijks te herkennen is.

Daarbovenop stuurde RTHA een folder in een gesloten envelop naar tienduizenden huishoudens. Pas na het openen blijkt dat het reclame is. Voor bewoners aan wie dagelijks wordt gevraagd stapels post en folders te verwerken, is dit een truc die het onderscheid tussen informatie en marketing doelbewust vervaagt.

Mooie woorden, harde werkelijkheid

In de uitingen belooft RTHA “minder geluid”, “minder uitstoot” en “bescherming van de vroege ochtend en late avond”. Tegelijkertijd vraagt het vliegveld in de aanvraag voor het luchthavenbesluit juist om:

  • Meer vluchten per jaar
  • Extra vluchten in de vroege ochtend en late avond
  • Grotere vliegtuigen met meer stoelen

Wie dat optelt, ziet één ding: de hinder neemt toe. Meer bewegingen, grotere toestellen en drukte op de meest gevoelige uren betekenen meer lawaai, meer slaapverstoring en meer vervuiling voor de omgeving. Toch wordt dit in de reclame gepresenteerd als een verbetering van het leefklimaat.

Voorbeeld van "Nieuwsbrief" wat gewoon misleidende reclame was. (Voorzijde)

Voorbeeld van "Nieuwsbrief" wat gewoon misleidende reclame was. (Keerzijde)

De mythe van ‘schoner en stiller’

Een kern van de campagne is de claim dat nieuwe vliegtuigen “schoner en stiller” zouden zijn. Dat klinkt geruststellend, maar berust op technische rekentrucs en selectief gebruik van cijfers. Nieuwe toestellen zijn vooral groter, zwaarder en krachtiger. Ze hebben meer stuwkracht nodig om op te stijgen, wat juist in de startfase extra geluid en extra uitstoot oplevert.

Ook de verhalen over “zuinigere vliegtuigen” en “duurzame brandstof” worden misleidend gebruikt. De belofte dat extra vluchten in de toekomst “geen extra fossiele uitstoot” zouden veroorzaken, is op papier misschien nog op te schrijven, maar sluit niet aan bij de huidige realiteit van de luchtvaart: duurzame brandstof is schaars en duur, en het aandeel daarvan in de tank blijft voorlopig marginaal. Toch presenteert RTHA het alsof bewoners zich geen zorgen hoeven te maken over de klimaateffecten van groei.

Ambities zonder stuur in handen

In de folders en advertenties wekt RTHA de indruk dat het vliegveld zelf kan bepalen dat er:

  • alleen “stillere vliegtuigen” in de ochtend worden toegelaten
  • extra vluchten volledig op duurzame brandstof, waterstof of elektrisch zullen plaatsvinden
  • de vloot van luchtvaartmaatschappijen snel wordt vernieuwd

In werkelijkheid heeft een luchthaven daar nauwelijks directe grip op. Slots worden toegewezen door een onafhankelijke coördinator, en maatschappijen beslissen zelf welk type toestel en welke brandstof ze inzetten. Toch worden deze onhaalbare ambities gepresenteerd als harde vooruitgang, zodat de groei van het vliegveld er vriendelijker uitziet dan zij is.

Waarom BTV aan de bel trekt

BTV vindt dat RTHA met deze uitingen een grens overschrijdt op twee fronten: bewoners worden niet alleen misleid over de gevolgen van de plannen, maar ook over het simpele feit dát het om reclame gaat. Dat ondermijnt het vertrouwen in de informatievoorziening rond een besluit dat grote impact heeft op gezondheid, leefomgeving en klimaat.

Met de klacht vraagt BTV de Reclame Code Commissie om deze vorm van greenwashing en vermomde reclame terug te fluiten. Omwonenden hebben recht op eerlijke, duidelijke en als reclame herkenbare informatie. Wie meer vluchten, meer herrie en meer uitstoot wil, moet dat durven zeggen – niet verpakken als “nieuws” en “minder hinder”.

In de bijlage de volledige geformuleerde klacht.

Bron: BTV-Rotterdam, 18 februari 2026